Back to Top
| Keyboard language | US English |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard key switch | Membrane key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wired |
| Purpose | Universal |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Straight |
| USB hub | |
| Pointing device | N |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Keyboard number of keys | 104 |
| Hot keys | |
| Number of hot keys | 14 |
| Windows keys | |
| Multimedia keys | |
| Keyboard keys operating life | 5 million characters |
| Wrist rest | |
| Actuation force | 50 g |
| Numeric keypad |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | |
| Cable length | 1.8 m |
| LED indicators | Y |
| Power source type | USB |
| Mouse included |
| Windows operating systems supported | Y |
| Quick start guide |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 450 x 167 x 21.4 mm |
| Keyboard weight | 515 g |
| Package width | 466 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 680 g |
| Package type | Carton |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.