Back to Top
| Interface | USB |
| Compatible operating systems | Windows 2000 / XP / Vista / 7 / 8 / 10 |
| Scan speed (min) | 100 mm/sec |
| Scan speed (max) | 1400 mm/sec |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 500000 |
| Power requirements | DC+5V ±5% |
| Power consumption | 50 mA |
| Width | 90 mm (3.51 ") |
| Depth | 22 mm (0.86 ") |
| Height | 24 mm (0.94 ") |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Product colour | Black |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.