Back to Top
| Keyboard language | US English |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard key switch | Membrane key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wired |
| Purpose | Universal |
| Keyboard form factor | Mini |
| Keyboard style | Straight |
| Pointing device | N |
| USB hub | |
| Fingerprint reader | |
| Keyboard number of keys | 78 |
| Hot keys | |
| Windows keys | |
| Wrist rest | |
| Numeric keypad |
| Product colour | Black |
| Backlight |
| Cable length | 1.8 m |
| LED indicators | Y |
| Power source type | USB |
| Mouse included |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Quick start guide |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 286 x 128 x 28 mm |
| Keyboard weight | 280 g |
| Package width | 320.04 mm |
| Package depth | 203.2 mm |
| Package height | 31.7 mm |
| Package weight | 453.5 g |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.