Back to Top
| Keyboard language | US English |
| Device interface | RF Wireless |
| Keyboard key switch | Membrane key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wireless |
| Purpose | PC/server |
| Keyboard style | Curved |
| Keyboard form factor | Standard |
| Fingerprint reader | |
| Keyboard number of keys | 104 |
| Hot keys | |
| Number of hot keys | 17 |
| Windows keys | |
| Multimedia keys | |
| Adjustable keyboard height | |
| Wrist rest | |
| Numeric keypad |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | |
| Backlight | |
| Surface coloration | Monotone |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE, ROHS, IC, WERC |
| Wireless range | 10 m |
| Wireless receiver interface | USB |
| Receiver type | Standard |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Mouse battery type | AAA |
| Number of batteries (mouse) | 2 |
| Mouse included | |
| Movement detection technology | Laser |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll | |
| Scroll type | Wheel |
| Button functions | DPI switch, Off, On |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scrolling directions | Vertical |
| On/off switch |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| Cables included | USB |
| User guide | |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Keyboard weight | 845 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 74 x 115 x 38 mm |
| Mouse weight | 91 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 503 x 212 x 25 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.