Back to Top
| Keyboard language | US English |
| Device interface | RF Wireless |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard key switch | Semi-mechanical key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Straight |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard number of keys | 78 |
| Windows keys | |
| Touchpad width | 75 mm |
| Touchpad height | 90 mm |
| Numeric keypad | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wrist rest |
| Product colour | Black |
| Backlight | |
| Surface coloration | Monotone |
| Certification | CE, FCC |
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Y |
| Wireless receiver interface | USB |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Mouse included |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Receiver included | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 336.5 x 121 x 18.5 mm |
| Keyboard weight | 264 g |
| Receiver dimensions (W x D x H) | 18.5 x 14 x 6 mm |
| Package width | 381 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package weight | 453.59 g |
| Package type | Box |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.