Back to Top
| Purpose | Universal |
| Device interface | RF Wireless |
| Pointing device | N |
| USB hub | |
| Keys operating life | 5 million characters |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Plug and Play |
| Spill resistant keyboard | |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| Receiver type | Nano |
| Wireless receiver interface | USB |
| Power source type | Battery |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Auto power off |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| USB required |
| Width | 83 mm (3.24 ") |
| Depth | 125.5 mm (4.89 ") |
| Height | 19 mm (0.74 ") |
| Weight | 84 g (0.19 lbs) |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 124.4 mm |
| Package height | 33.02 mm |
| Package weight | 167.8 g |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| User guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.