Back to Top
| Product colour | Black |
| Charger compatibility | Mobile phone/Smartphone |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Shape | Rectangle |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charging source | USB |
| Quick charge | |
| Battery charge time (USB) | 3 h |
| Input voltage | 5 V |
| Input current | 2 A |
| Output voltage | 5 V |
| Port 1 output current | 1 A |
| Port 2 output current | 2 A |
| Auto power off | |
| LED indicators | Y |
| On/off switch |
| USB A output ports | 2 |
| USB input port type | Micro-USB |
| Micro-USB connector | |
| Micro-USB connectors quantity | 1 |
| Cables included | USB |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.