Back to Top
| Product colour | Black |
| Charger compatibility | Universal |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Shape | Rectangle |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | |
| Quick charge | |
| Quick charge version | Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| Battery charge time (USB) | 5 h |
| Input voltage | 5 V |
| Input current | 2 A |
| Adjustable output voltage | |
| Output current | 3 A |
| Output voltage | 5 - 12 V |
| Total output power | 18 W |
| On/off switch |
| USB A output ports | 2 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Micro-USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.