Back to Top
| Ethernet WAN | |
| DSL WAN | |
| SIM card slot | |
| 3G/4G USB modem compatibility |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1167 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| 3G | |
| 4G |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Antenna type | Internal |
| Web-based management | |
| Reset button |
| Product colour | White |
| Indication light | |
| Wall mountable |
| Memory card slot(s) |
| Power consumption (typical) | 13.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power source type | PoE |
| Width | 156 mm (6.08 ") |
| Height | 178 mm (6.94 ") |
| Depth | 67 mm (2.61 ") |
| Weight | 650 g (1.43 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93 % |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
