Back to Top
| Ethernet WAN | |
| SIM card slot |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN data transfer rate (max) | 3600 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Modulation | 4096-QAM |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| DC-in jack | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Reset button | |
| WPS push button |
| Parental control |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| LED indicators | LAN, Power, WAN |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Package width | 285 mm |
| Package depth | 193 mm |
| Width | 238 mm (9.28 ") |
| Package height | 104 mm |
| Depth | 193 mm (7.53 ") |
| Package weight | 1030 g |
| Height | 59 mm (2.3 ") |
| Weight | 461 g (1.02 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 50 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Package type | Box |
| Processor manufacturer | Broadcom |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
