The AudioCodes Microsoft Teams-native C455HD IP phone is a feature-rich, executive high-end business phone, packed with the latest technology for delivering a seamless Microsoft Teams experience every time.
The C455HD is equipped with a large and intuitive 5” color touch screen for exceptional ease-of-use, while stunning HD sound quality ensures that every conversation is productive – and then some. This device is also available as the C455HD‑DBW, complete with a 5” color touch expansion module that really brings your Microsoft Teams meetings to life, as well as dual band Wi‑Fi and Bluetooth for wireless headsets.
AudioCodes IP phones can be offered as part of our Managed IP Phones solution, which defines the IP phone as an IT-managed entity and delivers unique and complete lifecycle management of end-user desktop devices.
| Product colour | Black |
| Handset type | Wired handset |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 9 |
| Volume control | Buttons |
| Dual-Tone Multi-Frequency (DTMF) modes | SIP info |
| Number of programmable keys | 8 |
| Integrated voicemail |
| Display | TFT |
| Display resolution | 1280 x 720 pixels |
| Display diagonal | 5 " |
| Touchscreen |
| Lines quantity | 8 lines |
| Answering machine | |
| Redialing | |
| Call waiting | |
| Call transfer | |
| Speed dialing | |
| Message-waiting indicator (MWI) | |
| Call park | |
| Call hold | |
| Call pick up | |
| Call forwarding | |
| Full duplex | |
| Conference call | |
| Caller ID | |
| Do not disturb function |
| Speakerphone | |
| Microphone mute | |
| Voice activity detection | |
| Packet loss concealment (PLC) | |
| Voice codecs | G.711Mu, G.711a, G.722, G.729A, G.729B, OPUS |
| Adaptive jitter buffers | |
| Echo cancellation |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | IPv4, TCP, UDP, ICMP, ARP, RTP, SRTP, RTCP-XR, 802.1x, IP/DHCP IP, IEEE 802.1p/Q, QoS/ToS, HTTP/HTTPS/DHCP, NTP, FTP/TFTP, CDP/LLDP VLAN, LDAP |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| RJ-9 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| Security algorithms | HTTPS, SRTP, SSL/TLS |
| Width | 321.5 mm (12.54 ") |
| Depth | 200 mm (7.8 ") |
| Height | 165.9 mm (6.47 ") |
| Weight | 1285 g (2.83 lbs) |
| Height (min) | 170 mm |
| Height (max) | 195 mm |
| Package width | 280 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 1548 g |
| Manual | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Certification | FCC 15 B, ICES-003 B, EN55032 B, EN61000-3-2, EN61000-3-3, UL-60950-1, EN60950-1, IEC-60950-1 (CB), CE, cTUVus RCM, KC, Anatel, CCC, ICASA, EAC, IC, ACTA, VCCI, BSMI |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| 467 | |
| 579 | |
| 291 | |
| N | |
| 14500 | |
| IP phone |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.