Back to Top
| Screen size compatibility | 30 - 300 " |
| Projector brightness | 4000 ANSI lumens |
| Projection technology | DLP |
| Zoom capability | |
| Zoom ratio | 1.3:1 |
| Zoom type | Manual |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Contrast ratio (typical) | 16000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| Keystone correction, horizontal | -20 - 20 u00b0 |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30 u00b0 |
| Matrix type | DMD |
| Service life of lamp | 4000 h |
| Bulb power | 240 W |
| Service life of lamp (economic mode) | 8000 h |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Focus | Manual |
| Focal length range (f-f) | 16.88 - 21.88 mm |
| Aperture range (F-F) | 2.59 - 2.87 |
| Throw ratio | 1.15 - 1.5 |
| Offset | 105 % |
| Analog signal format system | NTSC, PAL, SECAM |
| Full HD | |
| 3D | |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),1920 x 1080 (HD 1080) |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI connector type | Full-size |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| PC Audio in | |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | |
| AC (power) in | |
| DVI port | |
| PC Audio out | |
| RS-232 ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Card reader integrated |
| Noise level (economic mode) | 29 dB |
| On Screen Display (OSD) | |
| On Screen Display (OSD) languages | ARA, BUL, CHI (SIMPL), CHI (TR), CRO, CZE, DAN, DEU, DUT, ENG, ESP, FIN, FRE, GRE, HIN, HUN, IND, ITA, JPN, KOR, NOR, POL, POR, RUM, RUS, SWE, THA, TUR, VIE |
| Vertical scan range | 23 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 102 kHz |
| Noise level | 33 dB |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 10 W |
| Product type | Desktop projector |
| Product colour | White |
| Ceiling mounting supported | |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Built-in display |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 320 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 355 W |
| Power consumption (network standby) | 2 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (economy mode) | 240 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating altitude | 1500 - 3000 m |
| Width | 296 mm (11.54 ") |
| Depth | 221 mm (8.62 ") |
| Height | 120 mm (4.68 ") |
| Weight | 2500 g (5.51 lbs) |
| Handheld remote control | |
| Warranty card | |
| Cables included | AC, VGA |
| Batteries included | |
| Quick start guide | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.