Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Frequency band | 2.45 GHz |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Depth | 99 mm (3.86 ") |
| Height | 45 mm (1.76 ") |
| Width | 120 mm (4.68 ") |
| Weight | 248 g (0.55 lbs) |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 135 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 334 g |
| Power consumption (typical) | 4 W |
| Input voltage | 5 - 30 V |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Built-in processor | |
| Wi-Fi | |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Control display unit |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Internal memory type | DDR2 |
| Compatible operating systems | Raspberry Pi Android Linux |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
