Back to Top
| Supported protocols | ICMP, IP, TCP, DHCP, HTTP |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Weight | 140 g (0.31 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 128 x 102 x 23 mm |
| Package weight | 233 g |
| Power consumption (typical) | 2.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Channels quantity | 8 channels |
| Package dimensions (WxDxH) | 160 x 135 x 45 mm |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 10 Suitable for any device with a Web Browser Microsoft Windows 8 32 bit & 64 bit Editions Windows Server 2012 Raspberry Pi Android Windows Server 2008 R2 Microsoft Windows 7 32 bit & 64 bit Editions iOS Windows Server 2008 32 bit & 64 bit Editions Windows Vista 32 bit & 64 bit Editions Mac OS X Windows XP 32 bit & 64 bit Editions Microsoft Windows 2000 Linux |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
