Back to Top
| USB connector form factor | Straight |
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Number of displays supported | 1 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male connector |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Product colour | Black |
| USB cable length | 0.14152 m |
| Cable diameter | 4 mm |
| AWG wire size | 34 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 85 % |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, REACH, RoHS |
| Width | 38 mm (1.48 ") |
| Depth | 41.85 mm (1.63 ") |
| Height | 15.4 mm (0.6 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.