Back to Top
| Keyboard language | US English |
| Device interface | RF Wireless |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wireless |
| Purpose | Universal |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Straight |
| Pointing device | N |
| USB hub | |
| Fingerprint reader | |
| Keyboard number of keys | 108 |
| Hot keys | |
| Windows keys | |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Full-size keyboard | |
| Numeric keypad | |
| Wrist rest | |
| Frequency band | 2.4 - 2.483 GHz |
| Product colour | Black |
| Protection features | Water resistant |
| Backlight | |
| Surface coloration | Monotone |
| Certification | c-tick, UL, CE, FCC, TÜV-Süd/GS |
| Plug and Play | |
| Wireless range | 10 m |
| Wireless receiver interface | USB |
| Receiver type | Nano |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery type | AA / AAA |
| Mouse included | |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Customizable movement resolution | |
| Number of movement resolution modes | 1 |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll | |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| User guide |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 109 x 62 x 37 mm |
| Mouse weight | 85 g |
| Receiver dimensions (W x D x H) | 18 x 13 x 5 mm |
| Receiver weight | 1.5 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 458 x 170 x 20 mm |
| Keyboard weight | 502 g |
| Package width | 549 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 923 g |
| Number of cartons per pallet | 21 |
| Quantity per master carton | 6 pc(s) |
| Internal |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.