Back to Top
| Keyboard language | US English |
| Device interface | RF Wireless |
| Recommended usage | Universal |
| Connectivity technology | Wireless |
| Purpose | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Standard |
| USB hub | |
| Pointing device | N |
| Fingerprint reader | |
| Keyboard number of keys | 115 |
| Windows keys | |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Frequency band | 2.4 - 2.483 GHz |
| Numeric keypad | |
| Wrist rest |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | |
| Backlight | |
| Certification | c-tick, CE, FCC, cTUVus |
| Wireless range | 5 m |
| Battery LED indicator |
| Wireless receiver interface | USB |
| Receiver type | Nano receiver |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Mouse battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 4 |
| Mouse included | |
| Form factor | Right-hand |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1750 DPI |
| Customizable movement resolution | |
| Number of movement resolution modes | 2 |
| Buttons quantity | 5 |
| Scroll | |
| Scroll type | Wheel |
| On/off switch | |
| Scrolling directions | Vertical |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| User guide |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 106 x 68 x 39 mm |
| Mouse weight | 125 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 468 x 171 x 22 mm |
| Receiver dimensions (W x D x H) | 19 x 15 x 6 mm |
| Keyboard weight | 800 g |
| Receiver weight | 3 g |
| Package width | 590 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 1500 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.