Back to Top
| Frequency band | 2.4/5 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11n |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 4 dBi |
| Antenna gain (5 GHz) | 4 dBi |
| Impedance | 50 Ω |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Antenna type | Omni-directional antenna |
| Connector gender | Male connector |
| Antenna connector type | RP-TNC |
| Polarization | Vertical polarization |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | < 2:1 |
| Purpose | Indoor & outdoor |
| Cable length | 2.4 m |
| Mounting | Wall/Pole |
| Compatible products | Cisco Aironet 1600e, 2600e, 3600e |
| Product colour | White |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Mounting kit | |
| Quick installation guide | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
