Back to Top
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Charger compatibility | Mobile phone/Smartphone |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Shape | Rectangle |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charging source | USB |
| Number of charging cycles | 300 |
| Wireless charging | |
| Quick charge | |
| Port 1 output power | 20 W |
| Wireless charging power | 15 W |
| MagSafe compatible |
| LED indicators | Battery level, Charging |
| Input interface | USB Type-C |
| Width | 99.06 mm (3.86 ") |
| Depth | 64.516 mm (2.52 ") |
| Height | 9.906 mm (0.39 ") |
| Weight | 113.4 g (0.25 lbs) |
| Warranty period | 1 year(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.