16GB DDR4-2666 UDIMM, 1.2V, CL19
Find 2x CT16G4DFRA266 in stock now
The fast, easy way to improve your desktop’s performance
Designed to help your system run faster and smoother, Crucial® Desktop Memory is one of the easiest and most affordable ways to improve your system’s performance and load programs faster.
Increase responsiveness. Run data-intensive applications with ease and increase your desktop’s multitasking capabilities.
Memory is a component in your computer that allows for short-term data access.
Since your system’s moment-to-moment operations rely on short-term data access—loading applications, browsing the Web, or editing a spreadsheet—the speed and amount of memory in your system play a critical role.
Load apps in seconds by increasing the speed of your memory and installing more of them.
If you’re like us, you use your computer to do a lot of things at once.
You might be editing a document while also looking at pictures and browsing the Internet.
This naturally leads to a performance problem: every app you’re running requires memory and competes for a limited pool of resources.
Overcome this by installing high-density modules in each memory slot for seamless multitasking.
With just a screwdriver, your owner’s manual, and a few minutes of time, you can install memory—no computer skills necessary.
Just watch one of our three-minute install videos, and we’ll walk you step-by-step through the process.
Don’t pay a computer shop to do something you can do in minutes!
At a fraction of the cost of a new system, a memory upgrade is one of the most affordable ways to increase performance.
Get more out of your desktop by giving it the resources it needs to perform.
As a brand of Micron, one of the largest memory manufacturers in the world, Crucial Desktop Memory is the standard for reliable performance.
From the original SDRAM technology all the way to DDR4 memory that have powered the world’s computers for 40 years and counting.
When you choose Crucial memory, you are choosing memory that is compatible with the top systems in the world and comes with a limited lifetime warranty. Don’t settle for anything less.
| CAS latency | 19 |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Component for | PC/server |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.