Back to Top
Colored vinyl labels are a perfect solution for general labeling in and around a facility or where colored labels are required. Color-coding with black text gives a better visual recognition to your identification needs. These 3/4\" labels for industrial purposes are ideal for warning and safety messages, patch panels/faceplates and general labeling where color labels are required. Additionally, vinyl labels can be used outdoors in direct sunlight. Labels are compatible with Dymo Rhino 6500, 6000, 5200 and 5000.
Packaged Quantity:1 Each
Product Type:Label Tape
RhinoPRO 5000 Printer
UL Listed Certification
| Material | Vinyl |
| Tape type | D1 |
| Customs code | 8473408000 |
| Country of origin | Belgium |
| Package type | Box |
| Tape length | 5.5 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 34 mm |
| Package depth | 87 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package weight | 58 g |
| Quantity inner carton | 5 pc(s) |
| Width inner carton | 93 mm |
| Depth inner carton | 173 mm |
| Height inner carton | 118 mm |
| Net weight inner carton | 0.290 kg |
| Gross weight inner carton | 0.323 kg |
| Quantity outer carton | 25 pc(s) |
| Width outer carton | 131 mm |
| Depth outer carton | 470 mm |
| Height outer carton | 197 mm |
| Net weight of outer carton | 1.450 kg |
| Gross weight of outer carton | 1.807 kg |
| Volume outer carton | 12.129 L |
| Package volume | 0.328 L |
| Tape size | 19 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.