Back to Top
Durable labels feature an industrial-strength adhesive to create a strong bond that's suitable for use in tough conditions. Water-resistant design also withstands UV-light, heat, humidity, household cleaners and freezing conditions for safe indoor or outdoor use. Scratch-resistant surface resists fading to ensure your text stays legible over time. Labels are perfect for use in kitchens, pantries, utility cupboards, laundry rooms, workshops, garages and more. Labels are designed for use in LabelWriter 450, 450 Turbo, 450 Twin Turbo, 450 Duo and 4XL printers (sold separately).
Packaged Quantity:160 Box
Product Type:ID Label
| Product colour | White |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Adhesive type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Water-resistant | |
| Abrasion-resistant | |
| Oil-resistant | |
| Tear-proof | |
| Suitable for any surface | |
| Compatible products | LabelWriter |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 50 °C |
| Label width | 54 mm |
| Label height | 25 mm |
| Labels per roll | 160 pc(s) |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per pack | 160 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.