Back to Top
| Test type | Shielding testing |
| Supported connectors | RJ-11, RJ-45 |
| Display type | LCD |
| Product colour | Blue, Yellow |
| Cable type | UTP, FTP, SSTP, Coax |
| Voice report | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3af |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 2 |
| Standby time | 20 h |
| Weight | 363 g (0.8 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 76 x 36 x 163 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Cables included | Coaxial |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.