Back to Top
| Product colour | Black |
| Handset type | Wired handset |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 7.0 |
| Dual-Tone Multi-Frequency (DTMF) modes | In-band, Out-of band, SIP info |
| Volume control | Buttons |
| Integrated voicemail | |
| Firmware upgradeable |
| Display | TFT |
| Display resolution | 1280 x 720 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display diagonal | 5 " |
| Touchscreen |
| Lines quantity | 16 lines |
| Answering machine | |
| Call transfer | |
| Conference call | |
| Call park | |
| Redialing | |
| Call pick up | |
| Call history | |
| Call waiting | |
| Call log entries | 1000 |
| Call hold | |
| Call forwarding |
| Speakerphone | |
| Microphone mute | |
| Comfort noise generation (CNG) | |
| Voice codecs | AJB, CNG, G.711a, G.711u, G.722, G.726-32, G.729ab, PLC, VAD, iLBC |
| Noise reduction | |
| Echo cancellation | |
| Voice activity detection | |
| Automatic gain control |
| Video codecs | H.264 BP/MP/HP |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 4.2+EDR |
| Supported network protocols | SIP RFC3261, TCP/IP/UDP, RTP/RTCP, HTTP/HTTPS, ARP, ICMP, DNS (A record, SRV, NAPTR), DHCP, PPPoE, SSH, TFTP, NTP, STUN, SIMPLE, LLDP-MED, LDAP, TR-069, 802.1x, TLS, SRTP, IPv6, OpenVPN |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RJ-9 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Built-in camera | |
| Megapixel | 1 MP |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Security algorithms | 256-bit AES, HTTPS, MD5, SRTP, SSL/TLS |
| Certification | FCC: 15 B; 15 C(15.247); 15 E(15.407); 68 HAC IC: RSS-247; RSS-Gen; RSS-102; IECS-003; CS03 CE: EN 55032; EN 55035; EN 61000-3-2; EN 61000-3-3; EN 62368-1; EN 301 489-1; EN 301 489-17; EN 300 328; EN 301 893; EN 62311 RCM: AS/NZS CISPR 32; AS/NZS 4268; AS/NZS 62368.1; AS/CA S004 |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.