Do you require a versatile server with built-in security and flexibility that can handle essential applications like Machine Learning, Deep Learning, and Big Data Analytics?
The HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2 server with PCIe Gen4 capability provides faster data transfer rates and networking speeds.
HPE ProLiant DL385 2U Rack Server is an excellent choice for ML/DL and Big Data Analytics since it supports graphic accelerators, has a more powerful storage RAID solution, and has high storage density.
To speed graphically intensive workloads, the HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2 server supports up to 8 single wide or 3 double wide (active/passive) GPUs.
Storage management is improved when tri-mode storage controllers are combined with an advanced storage RAID solution and storage density.
The AMD Secure Processor, a dedicated security processor integrated in the AMD EPYC system on a chip (SoC), manages secure boot, memory encryption, and secure virtualization on the HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2 server.
HPE ProLiant servers detect a security-compromised server quickly, even preventing it from booting, identify and contain bad code, and safeguard healthy servers.
When it's time to retire or repurpose an HPE ProLiant server, one-button secure wipe accelerates and simplifies the entire erasure of passwords, configuration settings, and data, prohibiting unauthorized access to previously secured data.
The HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2 server streamlines and automates management operations, laying the groundwork for a composable open, hybrid cloud architecture.
Automation and software-defined control reduce provisioning and maintenance time, as well as deployment time.
HPE GreenLake supports the HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2 server to ease IT infrastructure administration across your whole hybrid estate.
Rapidly deploy a diverse set of cloud services, including machine learning operations (ML Ops), containers, storage, computation, virtual machines (VMs), data security, and more.
Workload-optimized, preconfigured solutions can be swiftly provided to your operation, reducing downtime.
Beyond traditional financing and leasing, Hewlett Packard Enterprise offers customers choices for freeing trapped cash, accelerating infrastructure updates, and enabling on-premises pay-per-use consumption via HPE GreenLake.
| Processor frequency | 3 GHz |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor model | 7313 |
| Processor cores | 16 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Maximum number of SMP processors | 2 |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 8192 GB |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 32x DIMM |
| ECC |
| Hard drive interface | SATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,50,60 |
| Number of hard drives supported | 8 |
| Maximum storage capacity | 67.2 TB |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5 " |
| Hot-Plug support |
| Maximum graphics adapter memory | 16 MB |
| On-board graphics adapter |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Broadcom 57416 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Rack mounting | |
| Optical drive type | N |
| Remote administration | iLO 5 ASIC |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) |
| Operating system installed | N |
| Compatible operating systems | Windows Server 2016 Windows Server 2019 (Most Recent Version) VMware ESXi 6.7 U3 VMware ESXi 7.0 U1/U2 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 12 SP5 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15 SP2 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.3 Citrix Hypervisor 8.2 Ubuntu 20.04 LTS |
| Power supply | 800 W |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Width | 445.4 mm (17.37 ") |
| Depth | 712 mm (27.77 ") |
| Height | 87.5 mm (3.41 ") |
| ENERGY STAR |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.