Back to Top
| Size | 2.5" " |
| Type | Carrier panel |
| Number of hard drives supported | 1 |
| Hard drive size | 2.5 " |
| Supported storage drive heights | 7 mm |
| Hot-swap | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| Material | Metal, Plastic |
| Certification | CE, REACH |
| RoHS compliance |
| Width | 127.8 mm (4.98 ") |
| Depth | 129.4 mm (5.05 ") |
| Height | 9.5 mm (0.37 ") |
| Weight | 151 g (0.33 lbs) |
| Package weight | 195.3 g |
| Manual | |
| Screws included |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 65 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
