Back to Top
| Size | 3.5 " |
| Type | Carrier panel |
| Number of hard drives supported | 1 |
| Hard drive size | 2.5 " |
| Hard drive interface | Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Supported storage drive heights | 7,9.5,15 mm |
| Hot-swap | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| LED indicators | Y |
| Key lock | |
| Hot-Plug support | |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| Certification | CE, REACH |
| RoHS compliance |
| External SATA ports quantity | 1 |
| Height | 25.4 mm (0.99 ") |
| Width | 101.2 mm (3.95 ") |
| Weight | 386 g (0.85 lbs) |
| Depth | 138 mm (5.38 ") |
| Package weight | 441 g |
| Number of lock keys included | 2 pc(s) |
| Number of screws | 8 |
| Screws included | |
| Manual |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
