Back to Top
| Type | Carrier panel |
| Number of hard drives supported | 3 |
| Hard drive size | 2.5 " |
| Hard drive interface | Serial ATA III, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Supported storage drive heights | 7 mm |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Key lock | |
| RAID support | |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| Certification | CE, REACH |
| RoHS compliance |
| Number of SATA connectors | 3 |
| Weight | 370 g (0.82 lbs) |
| Depth | 133 mm (5.19 ") |
| Height | 25.4 mm (0.99 ") |
| Width | 101.2 mm (3.95 ") |
| Package weight | 440 g |
| Number of lock keys included | 2 pc(s) |
| Screws included | |
| Manual |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 65 % |
| Operating temperature (T-T) | -35 - 70 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
