Intel Xeon E-2246G is a low-voltage, low-power processor with 12 threads and 12 MB of cache. It's also the first Intel processor to use the LGA3647 socket to support up to 144W TDP for better thermal properties. Which means this bad boy is designed to run heavy workloads for hours.
Intel® Optane™ memory is a revolutionary new type of non-volatile memory, which sits between system memory and storage to accelerate system performance and responsiveness. Combining it with the Intel® Rapid Storage Technology Driver, it seamlessly manages multiple tiers of storage, while presenting one virtual drive to the OS, ensuring that data frequently used resides on the fastest tier of storage.
This is a new technology from Intel that automatically increases your processor's frequency when it cannot keep up with the demand of your computer. If your computer is low on speed, this allows it to perform more quickly, or if you are running processor-intensive tasks (such as video editing), it will increase the frequency of the processor to make the work go faster. It also increases energy efficiency and decreases power consumption.
It sounds like Intel vPro technology is all about protecting your computer from malware and hackers. But in reality, it's all about keeping your PC running smoothly during the day. When you're using an Intel processor, you can rest assured that your PC will not slow down or crash because of an unpatched vulnerability.
Intel® Hyper-Threading Technology (Intel® HT Technology) delivers two processing threads per physical core. Intel® HT Technology brings a faster, smoother experience to customers to get loads of work done in parallel.
Intel® Virtualization Technology (VT-x) allows one hardware platform to run multiple operating systems (or virtual operating systems). It improves the manageability of a business by allowing IT staff to quickly switch between operating systems and applications, without downtime.
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) continues from the existing support for IA-32 (VT-x) and Itanium® processor (VT-i) virtualization adding new support for I/O-device virtualization. Intel VT-d can help end users improve security and reliability of the systems and also improve performance of I/O devices in virtualized environments.
Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) is a family of independent hardware modules that together provide advanced capabilities for hardware-based virtualization and software-based application management for systems. Intel® Virtualization Technology enables one hardware platform to function as multiple "virtual machines" within a single operating system. By allowing one physical computer to function as multiple "virtual computers," Intel® Virtualization Technology provides greater flexibility, efficiency, and security.
Intel® Transactional Synchronization Extensions New Instructions (Intel® TSX-NI) are a set of instructions that help improve multi-threaded performance through improved control of locks in software.
Intel® 64 architecture delivers 64-bit computing on your desktop. It will allow you to access more than 4 GB of both virtual and physical memory. Using Intel 64 architecture will improve performance by allowing your system to address more than 4 GB of both virtual and physical memory.
A computer’s instructions can be thought of as its “body.” The instruction set is the basic set of commands and instructions that a processor can understand and carry out.
This means a new instruction set for the CPU, which can also be used to increase performance when the same operations are performed on multiple data objects. These extensions can include SSE (Streaming SIMD Extensions) and AVX (Advanced Vector Extensions).
C-states are used to save power when the processor is idle. C0 is the most active state, meaning that the CPU is doing useful work. C1 is the first idle state, C2 the second, and so on, where more power saving actions are taken for numerically higher C-states.
Enhanced Intel SpeedStep® Technology is an advanced means of enabling high performance while meeting the power-conservation needs of mobile systems. Conventional Intel SpeedStep® Technology switches both voltage and frequency in tandem between high and low levels in response to processor load. Enhanced Intel SpeedStep® Technology builds upon that architecture using design strategies such as Separation Power State, which offers a finer granularity of control over voltage and frequency than the existing technology. In addition, Enhanced Intel SpeedStep® Technology is more efficient.
Digital Thermal Technology protects your processor from overheating by using several features to regulate the temperature. The Digital Thermal Sensor (DTS) monitors the temperature of your processor and automatically reduces power consumption when necessary in order to keep the temperature within normal operating parameters.
The newer Intel Xeon E-2246G 6C/12T 3.60 Ghz has lower energy consumption and better performance than its predecessor. The greater number of cores and threads have enabled considerable improved performance in many popular applications including web serving, virtual machine management, data mining, and game development.
| Processor family | Intel Xeon E |
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Component for | Server/Workstation |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | E-2246G |
| Processor threads | 12 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 12 MB |
| Box | |
| Cooler included | |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor ARK ID | 191043 |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2666 MHz |
| Memory channels | Dual |
| ECC |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics P630 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 128 GB |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1200 MHz |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter 4K support | |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics adapter maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 4096 x 2304 pixels |
| On-board graphics adapter maximum resolution (DisplayPort) | 4096 x 2304 pixels |
| On-board graphics adapter maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2160 pixels |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 24 Hz |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E96 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 80 W |
| Execute Disable Bit | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Idle States | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x16,2x8,1x8+2x4 |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Scalability | 1S |
| PCI Express CEM revision | 3.0 |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Embedded options available | |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel® Memory Protection Extensions (Intel® MPX) | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® InTru™ 3D Technology | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | |
| Intel® vPro™ Technology | |
| Intel® Quick Sync Video Technology | |
| Intel® Optane™ Memory Ready | |
| Intel Clear Video Technology | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Y |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel® Secure Key | |
| Intel TSX-NI | |
| Intel 64 | |
| Intel® Boot Guard | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) |
| Tjunction | 100 °C |
| Tcase | 73 °C |
| Launch date | Q2'19 |
| Maximum graphics adapter memory | 128 GB |
| Processor ID | 0x3E96 |
| Maximum resolution & refresh rate (DisplayPort) | 4096x2304@60Hz |
| Status | Launched |
| Product type | Processor |
| Maximum memory | 128 GB |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
