Back to Top
| Processor family | Intel Xeon Gold |
| Processor cores | 28 |
| Processor socket | LGA 4189 |
| Component for | Server/Workstation |
| Processor lithography | 10 nm |
| Processor model | 6330 |
| Processor threads | 56 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 42 MB |
| Box | |
| Cooler included | |
| Processor codename | Ice Lake |
| Processor boost frequency | 3.1 GHz |
| Processor ARK ID | 212458 |
| Maximum internal memory supported by processor | 6144 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2933 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| ECC |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 205 W |
| Execute Disable Bit | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 64 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Supported instruction sets | SSE4.2, AVX, AVX 2.0, AVX-512 |
| Embedded options available | |
| Scalability | 2S |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Speed Shift Technology | |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Y |
| Intel 64 | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel® Optane™ Memory Ready | |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | |
| AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units | 2 |
| Intel® Run Sure Technology | Y |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | |
| Intel® Resource Director Technology (Intel® RDT) | Y |
| Tcase | 86 °C |
| Processor package size | 77.5 x 56.5 mm |
| Intel | |
| 2 | |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
