Back to Top
| Processor cores | 32 |
| Processor socket | FCLGA4677 |
| Processor model | 6430 |
| Processor threads | 64 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 60 MB |
| Box | |
| Stepping | E5 |
| Processor codename | Sapphire Rapids |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor ARK ID | 231737 |
| Maximum internal memory supported by processor | 6000 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Octa-channel |
| ECC |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 270 W |
| Execute Disable Bit | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 80 |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AMX, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE4.2 |
| Scalability | 2S |
| Embedded options available | |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G180729 |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Speed Shift Technology | |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Y |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel® Optane™ DC Persistent Memory Supported | |
| Intel® Speed Select Technology - Base Frequency (Intel® SST-BF) | Y |
| Intel® Boot Guard | |
| AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units | 2 |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel® Resource Director Technology (Intel® RDT) | Y |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Intel 64 | |
| Intel® Run Sure Technology | Y |
| Tcase | 72 °C |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Launch date | Q1'23 |
| Memory speed (max) | 4400 MHz |
| Status | Launched |
| Number of UPI links | 3 |
| Processor package size | 77.5 x 56.5 mm |
| 12 | |
| Intel | |
| Y | |
| 2.1 | |
| 2.2 | |
| 128 | |
| 20 | |
| Y | |
| Server/Enterprise | |
| Y | |
| 1.8 | |
| Intel Xeon Scalable 4th Gen | |
| Y | |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
