Back to Top
| Cable length | 2 m |
| USB version | 3.1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Reversible connectors | |
| Cable colour | Black |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Output voltage | 20 V |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight | 50 g (0.11 lbs) |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 140 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master carton width | 400 mm |
| Master carton length | 330 mm |
| Master carton height | 260 mm |
| Master carton weight | 7300 g |
| Quantity per master carton | 48 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.