Back to Top
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | HDD |
| Number of storage drives installed | 2 |
| Total installed storage capacity | 40 TB |
| Supported storage drive types | HDD |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Maximum supported storage capacity | 40 TB |
| Hot-swap drive bays | |
| RAID levels | 0,1, JBOD |
| USB connectivity | |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Chassis type | Desktop |
| Internal | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Device class | Large Enterprise Business |
| Width | 118 mm (4.6 ") |
| Depth | 217 mm (8.46 ") |
| Height | 93.3 mm (3.64 ") |
| Weight | 2800 g (6.17 lbs) |
| Package width | 302 mm |
| Package depth | 239 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 3400 g |
| Cables included | USB |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.