Back to Top
| Management protocols | Telnet, HTTP(S), SNMP v2/v3 |
| Supported protocols | IPv4/IPv6, TCP, UDP, ICMP, ARP, Auto-IP, DNS, (S)FTP |
| DHCP server | |
| DHCP client |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, AES, EAP-FAST, EAP-PEAP, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, WPA, WPA2, WPA2-PSK, WPS |
| Authentication method | RADIUS |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Frequency band | 2.4 / 5 GHz |
| Cabling technology | 10/100BASE-T(X) |
| Web-based management | |
| Universal Plug and Play (UPnP) | |
| Reset button |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Weight | 350 g (0.77 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 110 x 89 x 26 mm |
| Power requirements | 9 - 30 VDC |
| Power consumption (typical) | 1.9 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Wi-Fi | |
| Wireless connection | |
| Full duplex |
| LED indicators | Y |
| Certification | FCC ICES-003:2012 RED 2014/53/EU, EMCD 2014/30/EU, EN 300 328 V1.9.1, EN 301 489-1 V1.9.2, EN301 489-17 V2.2.1, EN 301 893 V1.8.1, EN 62311: 2008 AS/NZS CISPR 22, AS/NZS 4268: A1: 2013, AS/NZS 2772.2VCCI EN 55022:2010, EN 55024:2010, EN 61000-3-22 2009, EN 61000-3-3: 2008 UL 60950/CSA 22.2 No. 60950, IEC 60950 CE LVD 2014/35/EU |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.