Next generation Wireless-AC standard outperforms Wireless-N, with speeds up to 3x faster.
Delivers a stronger connection at a wider range than a single band.
Transfer data 10x faster than Fast Ethernet, ensuring high-speed connectivity for wired devices.
Optimizes performance and reduces interference by focusing wireless signal to connected devices.
Share files and add external storage across your network with the USB 3.0 port. USB 3.0 offers enhanced speeds over 2.0.
Monitor and control your home WiFi network from anywhere through Linksys EA6350-4B Dual-Band Wi-Fi Router Black or mobile app.
Safeguard your network with wireless WPA/WPA2 encryption and an SPI firewall.
Schedule kids' time online and manage their online activity from anywhere with Smart WiFi technology.
Create a guest network with a unique password for convenient and secure guest access using Linksys Smart WiFi.
Ensure optimal coverage and maximum signal strength throughout your home. The AC1200 wireless router features dual wireless bands (2.4 GHz and 5 GHz) with data speeds up to N300 Mbps + AC867 Mbps*, great for media-intense applications such as video streaming and online gaming.
Beamforming focuses the WiFi signal directly to your smartphones, tablets, and laptops instead of sending out a general transmission. Plus, two detachable external antennas help strengthen the signal. The result is a more efficient network with a wider range.
When your device doesn't have to work as hard to receive data, it means not only greater efficiency for you, but also a longer battery life for your connected devices.
With Alexa, you can easily manage Wi-Fi access for devices and individuals in the home, taking focus away from screens and back to what’s important. Say commands like “Alexa, turn off Timmy’s Wi-Fi”, when it’s time for dinner or “Alexa, enable guest Wi-Fi” when you have people over.
| Ethernet WAN | |
| DSL WAN | |
| SIM card slot | |
| 3G/4G USB modem compatibility |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 867 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 300 Mbit/s |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DC-in jack | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| 3G | |
| 4G |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Product colour | Black |
| On/off switch | |
| Product type | Tabletop router |
| LED indicators | LAN, Power |
| Memory card slot(s) |
| Power source type | AC |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.