Back to Top
| Keyboard language | English |
| Multi-device support | |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard form factor | Mini |
| Keyboard style | Straight |
| Pointing device | N |
| Hot keys | |
| Key travel distance | 1.5 mm |
| Silent keys | |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Numeric keypad | |
| Actuation force | 60 g |
| Product colour | White |
| Backlight | |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Y |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Mouse included | |
| Form factor | Ambidextrous |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll | |
| Scroll type | Wheel |
| Acceleration (max) | 10 G |
| Response time | 8 ms |
| On/off switch | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Mouse tracking speed | 20 ips |
| Scrolling directions | Vertical |
| Buttons durability (million clicks) | 3 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Mobile operating systems supported | iOS 14, iOS 14.5, iOS 15, iOS 16, iPadOS, iPadOS 13 |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| User guide | |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Mouse weight | 76 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 279 x 16 x 124 mm |
| Keyboard weight | 415 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 58.7 x 26.62 x 106.7 mm |
| Compatibility | |
| Y | |
| Y | |
| Low-profile | |
| Alkaline | |
| CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) | |
| Logi Options+ | |
| 24 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
