Back to Top
| Ethernet WAN | |
| DSL WAN | |
| SIM card slot | |
| 3G/4G USB modem compatibility |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 4804 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 1201 Mbit/s |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB port | |
| DC-in jack | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Guest access | |
| Wake-on-LAN ready | |
| Works with Amazon Alexa |
| DHCP server | |
| DMZ support |
| Antennas quantity | 6 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Reset button | |
| WPS push button |
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA3 |
| Firewall | |
| System event log | |
| MAC address filtering |
| Product colour | Black, Red |
| Indication light | |
| LED indicators | LAN, Power, WAN, WLAN |
| Product type | Tabletop router |
| On/off switch |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 1.8 MHz |
| Firmware upgradeable |
| Output current | 3.5 A |
| Power source type | DC |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Output voltage | 12 V |
| Width | 338 mm (13.18 ") |
| Depth | 224 mm (8.74 ") |
| Height | 198 mm (7.72 ") |
| Weight | 1130 g (2.49 lbs) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Internal memory | 256 MB |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| External | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
