Back to Top
| Display diagonal | 55 " |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Picture processing technology | Samsung Contrast Enhancer |
| High Dynamic Range (HDR) supported |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200 mm |
| Tuner type | Analog & Digital |
| Digital signal format system | ATSC |
| Hybrid Log Gamma (HLG) | |
| On Screen Display (OSD) languages | ENG, ESP, FRE |
| Electronic Programme Guide (EPG) | |
| Voice control | |
| Auto channel search | |
| Auto power off | |
| ConnectShare (HDD) | |
| ConnectShare (USB) | |
| HID support | |
| Power on mode | |
| Energy saving mode | |
| Plug and Play |
| Hotel channel list | |
| My Channel function | |
| USB cloning | |
| Subtitles function | |
| Alarm clock | |
| Security mode |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| RJ-12 ports quantity | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | |
| Wi-Fi Direct |
| Power consumption (typical) | 65 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 150 W |
| AC input voltage | 110 - 120 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Width (with stand) | 1232.1 mm |
| Depth (with stand) | 228.8 mm |
| Height (with stand) | 747.8 mm |
| Package width | 1399 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 846 mm |
| Package weight | 22000 g |
| Handheld remote control | |
| Remote control type | TM2280E |
| Power cord included | |
| Quick installation guide |
| 708.8 | |
| 15500 | |
| High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) | |
| 15800 | |
| 1232.1 | |
| 25.7 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.