Back to Top
| Capacity | 256 GB |
| Flash card type | MicroSDXC |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 40 MB/s |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Internal memory type | UHS-I |
| Video Speed Class | V30 |
| Flash memory class | Class 10 |
| Write protection switch |
| Product colour | White |
| Protection features | Drop proof, Magnet proof, Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Memory adapter included | SD |
| Supported file systems | exFAT |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.