Back to Top
| Capacity | 256 GB |
| Flash card type | SDXC |
| Read speed | 180 MB/s |
| Write speed | 130 MB/s |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Internal memory type | UHS-I |
| Video Speed Class | V30 |
| Flash memory class | Class 10 |
| Product colour | Black, Gold |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Width | 23.9 mm (0.93 ") |
| Depth | 32 mm (1.25 ") |
| Height | 2.3 mm (0.09 ") |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
