Back to Top
| Hard drive capacity | 8000 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Thunderbolt technology | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Plug and Play | |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Bus powered | N |
| External power adapter |
| Product colour | Black |
| Width | 49.2 mm (1.92 ") |
| Depth | 206 mm (8.03 ") |
| Height | 128 mm (4.99 ") |
| Weight | 1244 g (2.74 lbs) |
| Cables included | USB |
| User guide | |
| Package width | 236 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 233 mm |
| Package weight | 1615 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
