Back to Top
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE |
| Output voltage | 20 V |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight | 50 g (0.11 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
