Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Recommended usage | Home |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wireless |
| Purpose | PC/server |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Standard |
| Pointing device | N |
| Hot keys | |
| Keyboard number of keys | 102 |
| Number of hot keys | 8 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Numeric keypad | |
| Wrist rest |
| Product colour | Black |
| Backlight | |
| Country of origin | China |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC |
| Wireless range | 10 m |
| Wireless receiver interface | USB |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Mouse included | |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll | |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 150 x 445 x 26.9 mm |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 58.9 x 100.1 x 35.1 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
