Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | Mini DisplayPort |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Card reader integrated |
| Data transfer rate | 21.6 Gbit/s |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Product colour | Grey |
| Certification | FCC, CE, RoHS, TAA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Width | 46.4 mm (1.81 ") |
| Depth | 121.1 mm (4.72 ") |
| Height | 17.7 mm (0.69 ") |
| Weight | 81.6 g (0.18 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cables included | USB |
| Quick start guide |
| 1.2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
