Back to Top
| Video port type | HDMI/VGA |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DC-in jack |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | |
| LED indicators | Y |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA) |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Supported video modes | 1080p |
| External power adapter | |
| Maximum resolution | 1290 x 1200 pixels |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter input current | 0.4 A |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| AC adapter output current | 1 A |
| Power requirements | 100 - 240 VAC, 0.4 A / 5 VDC, 2 A |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Weight | 225 g (0.5 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 54 x 102 x 29 mm |
| Package width | 153 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 200 g |
| Manual | |
| Mounting brackets included | |
| AC adapter included |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Audio support |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
