Back to Top
| Video port type | HDMI |
| HDMI version | 2.0 |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HDCP | |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),2560 x 1600 (WQXGA),3840 x 2160 |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter input current | 0.4 A |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| Plug type | Type H (IL) |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Width | 51 mm (1.99 ") |
| Depth | 123 mm (4.8 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Weight | 154 g (0.34 lbs) |
| Package width | 137 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 500 g |
| Handheld remote control |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Audio support |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
