Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 2 |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 1 |
| DC-in jack |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Card reader integrated |
| Brand compatibility | Universal |
| Full duplex | |
| USB data transfer rates | 480,5000 Mbit/s |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| UASP support | |
| Number of displays supported | 2 |
| Charging function | |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Auto MDI/MDI-X |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 2.5 A |
| Power consumption (typical) | 170 W |
| Output voltage | 20 V |
| Output current | 8.5 A |
| Product colour | Black, Grey |
| Material | Aluminium, Plastic |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 220 mm (8.58 ") |
| Height | 27 mm (1.05 ") |
| Weight | 450 g (0.99 lbs) |
| Package width | 148 mm |
| Package depth | 248 mm |
| Package height | 88 mm |
| Package weight | 1500 g |
| Cables included | AC, Thunderbolt, USB Type-C |
| AC adapter included | |
| Manual |
| Chipset | Intel - Alpine Ridge DSL6540, Fresco Logic - FL1100EX, Texas Instruments - PCM2912A, Intel - WGI210AT |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
