Back to Top
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| Number of displays supported | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB connector gender | Male connector |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 768 (WXGA),1280 x 800,1366 х 768,1400 x 1050 (SXGA+),1600 x 1200 (UXGA),1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),2048 x 1152,3840 x 2160 |
| Supported video modes | 480p,720p,1080p,2160p |
| USB pass-through | |
| Chipset | DisplayLink - DL5500 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, DisplayLink |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Integrated USB cable | |
| USB cable length | 0.06 m |
| Mac compatibility | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 14.04, Ubuntu 16.04 |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Minimum processor family | Core i5 |
| Minimum processor speed | 2.4 GHz |
| Minimum RAM | 4 GB |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Width | 45 mm (1.76 ") |
| Depth | 200 mm (7.8 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 200 g (0.44 lbs) |
| Package width | 144 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 200 g |
| Manual | |
| Software CD |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
