Back to Top
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB connector gender | Male connector |
| Internal memory | 512 MB |
| Internal memory type | DDR2 |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 960,1600 x 900,1024 x 768 (XGA),1152 x 864 (XGA+),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 768 (WXGA),1280 x 800 (WXGA),1400 x 1050 (SXGA+),1440 x 900 (WXGA+),1600 x 1200 (UXGA),1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),800 x 600 (SVGA) |
| Supported video modes | 1080p,720p |
| Output colour depth | 16/32 bit |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| USB pass-through | |
| Chipset | DisplayLInk - DL3500 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, DisplayLink |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Integrated USB cable | |
| USB cable length | 0.9 m |
| Mac compatibility | |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 14.04, Ubuntu 16.04 |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Minimum processor speed | 2.4 GHz |
| Minimum RAM | 4 GB |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 20 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | -5 - 40 % |
| Width | 55 mm (2.15 ") |
| Depth | 90 mm (3.51 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Weight | 59 g (0.13 lbs) |
| Package width | 144 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 44 mm |
| Package weight | 200 g |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
