Back to Top
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| Number of displays supported | 2 |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB connector gender | Male connector |
| VGA (D-Sub) output | |
| HDMI version | 1.4 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 30 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080),3840 x 2160 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Chipset | Silicon Motion - SM768 |
| RoHS compliance | |
| Certification | REACH, CE, FCC |
| Product colour | Black, Silver |
| Housing material | Plastic |
| USB cable length | 0.109 m |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 75 °C |
| Master carton height | 440 mm |
| Quantity per master carton | 70 pc(s) |
| Master carton width | 473 mm |
| Master carton length | 331 mm |
| Width | 105 mm (4.1 ") |
| Depth | 43 mm (1.68 ") |
| Height | 14 mm (0.55 ") |
| Weight | 50 g (0.11 lbs) |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 105 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
